Wybory w AAC

Jestem jeszcze dzieckiem do wielu rzeczy muszę się dostosować. Wiele decyzji jest podejmowanych bez mojego udziału. Ważne, żeby w moim życiu było też miejsce na moje wybory i decyzje.

Często pytają mnie jaką zabawę wybieram, ale czy tak naprawdę mam wybór?

– Możemy czytać, grać na tablecie albo rysować. Co wybierasz?

Często słyszę podobne pytania. Ale przecież nie wiem jakie książki są do wyboru, jakie mamy gry, ani jakie mogę wybrać przybory plastyczne. Dowiem się tego dopiero po wyborze aktywności.
Wybieram czytanie i dopiero wtedy pojawiają się książki: „Kicia Kocia”, albo „Masza”. I znowu pytanie: „Co wybierasz?”.Hmm… Nie ma Peppy, którą uwielbiam. Może w takim razie wcale nie chcę czytać, ale co mam zrobić, kiedy inne opcje już zniknęły, zostały gdzieś schowane? Czy mam jak powiedzieć „zmieniam zdanie”, „chcę coś innego”?
Jeśli już muszę czytać, to chociaż chciałabym widzieć, co się kryje w tych książkach. Chcę je obejrzeć. Wyciągam rękę po Kicię Kocię, ale od razu słyszę: „Aha, wybierasz Kicię Kocię” i… książka o Maszy znika. Przecież chciałam tylko zobaczyć – ile ma stron, z jakiego jest papieru, czy ma ładne i duże obrazki, czy ma wyraźne litery…

I tak oto niby mam wybór, ale tak naprawdę go nie mam.

A Wy decydujecie czy pójdziecie do kina, czy do teatru bez poznania repertuaru? Wybieracie film, czy książkę bez znajomości gatunku i opisu?

W moim narzędziu są już komunikaty „zmieniłam zdanie”, „chcę coś innego”, „chcę to zobaczyć”. Mam też tablicę dotyczącą czasu wolnego, z której sama mogę wybrać dowolną aktywność nie ograniczając się jedynie do przedstawionych mi przez kogoś propozycji. Ok, mogę usłyszeć: „Nie mam plasteliny. Możemy robić coś innego” – przynajmniej próbowałam, zasygnalizowałam co mnie interesuje i może następnym razem już będzie plastelina. A może nauczy mnie to zadawania pytań, np. „Czy jest plastelina?”

Wybory są ważne dla każdego. Życzę Wam, żebyście i wy mieli NAPRAWDĘ możliwość podejmowania wyborów. Żebyście podczas wyboru mieli możliwość poznania tego, co się kryje w wybieranych kategoriach, a w waszych systemach i wśród symboli osobno przygotowanych do aktywności, żeby pojawiły się komunikaty dotyczące zmiany decyzji, zmiany zdania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *