Kto jest użytkownikiem AAC?
Ten kto używa komunikacji wspomagającej/ alternatywnej. Używa, tzn. posiada własny system (gestów, czy znaków), zna ten system, umie się nim posługiwać i posługuje się w każdej sytuacji i w stosunku do każdej osoby. System i jego używanie powinny być skuteczne, tzn. prowadzić do przekazania zrozumiałego dla odbiorcy komunikatu.
Ale czy użytkownikami AAC są jedynie osoby z problemami w komunikowaniu się?
Dziś mogę o sobie powiedzieć, że jestem użytkownikiem AAC – mam swój system, znam go, umiem nawigować po moim urządzeniu, jestem rozumiana przez otoczenie. Używam AAC ponieważ nie jestem w stanie komunikować się skutecznie za pomocą mowy.
Ale przyznam Wam, że zanim ja stałam się użytkownikiem AAC, najpierw takimi użytkownikami byli moi terapeuci i rodzice. To oni w pierwszej kolejności musieli poznać i nauczyć się zasad wprowadzania AAC w życie, musieli stworzyć mi system i sami się go nauczyć po to, by potem – skutecznie modelując i używając AAC w o wiele większej skali niż ja to robiłam – uczyć i mnie.
Niniejszym przyznaję więc zaszczytny tytuł użytkownika AAC moim terapeutom i rodzicom. Gdyby to oni nie stali się użytkownikami AAC, ja też nie mogłabym nim zostać – nie dałabym rady sama.
Dziękuję za poświęcony czas na szkolenia, konsultacje, wyjaśnianie i Waszą naukę. Dziękuję za cierpliwość w modelowaniu i wyczekiwaniu na moją reakcję. Dziękuję, że niesiecie ten ciężar ze mną, bo dzięki Waszej sile, to już nie jest ciężar – jest mi całkiem lekko. Proszę wspierajcie mnie dalej i nie pozwólcie, by bariery w komunikacji kiedykolwiek mnie przygniotły.